Pecások oldala

receptek,halak leírása,tilalmak,horgászmódszerek,tavak,képek

Fenekezéssel olyan békés halaknak kínáljuk fel a táplálékot, amelyek a fenék iszapot túrva hörpölik fel az abban élő rovarálcákat, a vízfenékről szedegetik össze a rovarokat, csigákat, vándorkagylókat. De a ragadozók között is több olyan halfaj van, amely többnyire a vízfenékhez lapulva leselkedik az apró halakra. Süllőre és harcsára pl. fenekező módszerrel is eredményesen lehet horgászni.

A fenekező horgászatnak az a lényege, hogy természetes csalétekkel csalizott horgunkat fenékólommal súlyozva hajítjuk a horgászhelyre, majd- rövidebb-hosszabb ideig-egy helyen várjuk a kapást, amit a zsinór megfeszülése vagy meglazulása jelez.

A fenekezés igen egyszerű. Fontos alkatrésze a fenék ólom, amely sokféle nagyságú és alakú lehet, s amelyet vagy a zsinór legvégére kötünk fel, vagy pedig csúszóólomként használjuk

Állóvízben az ólom tetszőleges alakú lehet, de folyóvízben csak a lapos fenekező ólmok tapadnak eléggé a vízfenékhez, közülük is a nehezebbek. Az ólom nagyságának megválasztása azonban nem ennyire egyértelmű. A nagy ólmot könnyebb nagy távolságra hajítani, és a víz sodrása is kevésbé görgeti a fenéken, de mélyen süllyed a lágy fenékiszapba, esetlek még a csalit is magával húzza. Az óvatosabb hal nehezebben találja meg a csalit, nagyobb ellenállást érez, és ott is hagyja, mielőtt bevághatnánk.

Az ellentétes szempontok figyelembevételével fenekezéshez használjuk mindig azt a legkisebb ólomnehezéket, amellyel a kettős feladat: a csali kellő távolságra való hajítása és helyhez rögzítése még megoldható.

Ha összeállítottuk az adott viszonyoknak megfelelő szerelést, hajítsuk a felcsalizott horgot a horgászhelyre. A pontos célzás a „fejen át dobás” teszi lehetővé. Lógassunk le a bot végéről 1-1,5 m hosszú zsineget, a hátunk mögött ne legyen semmi akadály. A zsinórt lefogva egyre gyorsuló mozgással lendítsük ezután a csalit fejünk felett a horgászhely irányában. A dobás sikere attól függ elengedtük e szabadon a zsinórt a megfelelő időben. A dobás után várjuk meg, amíg az ólom a vízfenékre süllyed. Ezután csévéljük fel a felesleges zsineget, de ne teljesen feszesre, csak annyira hogy legyen”hasa”Vegyük a zsineget ujjaink közé, és bevágásra készen varjuk a kapást, amit többnyire a zsineg megfeszülése, ritkábban lazulása jelez.

A kapás észlelése és az időben való bevágás a fenekezés legkényesebb, nagy gyakorlatot igénylő mozzanata.

A fenekezés nagy előnye, hogy bármilyen mély vízben tetszőleges távolságra juthatjuk a csalétket olyan halakra horgászva, amelyek a vízfenéken szerzik táplálékukat. Ez a módszer legjobban-állóvízben vagy lassú vízfolyásban alkalmazható. Hátránya, hogy akadályos terepen, kövezések környékén a horog könnyen elakad, az iszapos fenéken pedig mélyen elsüllyed. Hátránya az is hogy nem alkalmas a csali víz közti felkínálásához. Mégis ezzel a módszerrel csak lassú ütemben és szakaszosan kereshetjük meg a jó horgászhelyet.

Csúszó ólmos fenekezés


Sebes sodrású folyószakaszokban használatos horgászmódszer. Válasszunk 2,50-3 m-es botot, biztonságos fékrendszerű közepes peremorsót, legalább 100 m hosszú, jó minőségű 0.30-0,40 mm-es zsineget, az erős sodrásnak megfelelő tömegű, kanál alakú felhátú csúszó ólmot és 1-4 számú hosszú szárú horgot. A horgot közvetlenül a főzsinórra kössük, az ólom ütközőjéül szelepgumit vagy egyéb, lágy, csúsztatható rögzítő elemet használjunk. Ólmunk a horogtól 200-300 mm-re legyen; további horgok felkötése szükségtelen, és csak zavarokat okozhat horgászásunk, különösen pedig a megakasztott márna fárasztása közben.


Végólmos fenekezés


E módszer mély, burványló vízben, akadályos terepen horgászunk. A bot, az orsó a zsinór és a horog azonos a csúszó ólmos fenekezéshez használttal. Akár a csúszó, akár pedig a végólmos fenekező módszerhez folyamodunk, felcsalizott készségünkkel a folyás iránt kissé lefelé bevetünk a kívánt távolságba, megvárjuk az ólom fenékre érését, majd felvesszük a szükséges kontaktust. Horgászhatunk letett, kitámasztott bottal, de kézben tartott felszereléssel gyorsabban reagálhatunk a márna gyors kapására.

Szerelék készítése

1.

Ez a fajta szerelék nem csak a sima fenekezéshez, hanem a feederes módszerhez is kiválóan alkalmazható. Ez egy amolyan finomszerelék.

A főzsinórra felfűzünk egy gubancgátló csövet (a kisebbik fajtát szoktam alkalmazni ehhez a szerelékhez), majd egy gumigyöngyöt. Ha ezzel megvagyunk, akkor ütközőnek egy karabinert, melyre a horogelőkét kötjük majd. Mivel finomszerelékről van, szó a zsinór ne legyen vastagabb, mint 20-22-es és a horogelőke ennél vékonyabb legyen (pl.: 16-18). 10-12-es horgot alkalmazzunk hozzá.

2.

Az egyik legegyszerűbb végszereléket, mely egyaránt alkalmas rablóhalas fenekezéshez és békés halak horgászatához is.

A dolog gyakorlatilag egy egyszerű véghurokkal kezdődik. Fogjunk meg ~60cm zsinórt, hurkoljuk vissza és kössük meg a csomót. Így kapunk egy ~30cm-es hurkot. Az ábrán látható módon vágjuk el és kössük rá a szereléket. Az etetőkosarat mondjuk egy sima Clinch csomóval, a horgot pedig, ahogyan szeretnénk.

Amire érdemes odafigyelni, hogy a horog a főzsinórhoz legyen kötve mindenképpen (a képen látható sárga rész). Így erősebb lesz. a látvány ellenére nem gubancolódik a végszerelék egyáltalán és végtelenül egyszerű, mely nem kelt akkora feltűnést a halak között sem.

Egy 40-es főzsinóron ez a végszerelék nem a legjobb, hiszen az már nagyon vastag és riaszthatja a halakat. 20-22 -es méretig alkalmazzuk ezt a fenekező szerelést.

3.Tavi szerelék

4.Rablóhalas fenekező szerelék

5. Feeder szerelék

A szereléket az óvatos halak ismeretében kell kialakítani. Nyáron sem túlzás a gumival könnyített feeder-szerelék, ám ilyenkor, tavasszal lényegesen több halat foghatunk ezzel a módszerrel. Szerelhetjük a feeder-kosarat csúszóra, illetve rögzítettre is (képek). Csaliként természetesen a klasszikus csontit használjuk. A hűvösebb vízben szerencsétlen lárvák hamar ledermednek, ezért intenzív mozgásukra ne is számítsunk. Nagy szerencsénkre azonban a halak már megkezdik a fokozott fehérjebevitelt, s csontkukac csalink erre a célra tökéletesen megfelel. Ha nagyon kevés a kapás, próbáljuk meg egy szem csontival, ez általában elaltatja a halak gyanakvását.

 




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 29
Tegnapi: 5
Heti: 40
Havi: 184
Össz.: 41 563

Látogatottság növelés
Oldal: Fenekezös horgászat
Pecások oldala - © 2008 - 2024 - pecasokoldala.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »